PLANINSKI KROŽEK
POHOD NA KRAŠNJI VRH (542M)
V soboto, 8.2.2025, na slovenski kulturni praznik, smo se učenci in mentorice treh osnovnih in ene srednje šole iz Kočevja in okolice (OŠ Ob Rinži, OŠ Stara Cerkev, OŠ Zbora odposlancev, SŠGK) ob 8. uri zjutraj z avtobusom odpeljali proti Beli Krajini.
Naš cilj je bila koča na Krašnjem vrhu. Krašnji vrh je manjša vasica v Beli Krajini, ki leži ob meji s Hrvaško na skrajnem severozahodu Slovenije. Na sončnih pobočjih se vrstijo vinogradi, na zgornjem koncu vasi se vidi cerkev Svete Trojice, nad njo pa poraščen vrh z razglednim stolpom. Razgledni stolp, ki v višino meri 17 metrov, je postavilo PD Metlika. V bližini stoji lepo urejena koča, poleg koče pa je tudi balinišče in otroško igrišče.
Mi smo našo pot pričeli v Bojanji vasi, kjer so nas lepo sprejeli veseli pohodniki, člani PD Metlika in nas celo pogostili s puhastimi krofi in toplim čajem. Tako smo se dobre volje odpravili na pot po gozdu, ki nas je vodila mimo potočkov, ribnikov, ponorjev in brezen, prvi postanek pa smo naredili pri 60 metrov globokem breznu Pečenjevka. Ob močnih deževjih se hudournik nad breznom napolni z vodo in v breznu formira prelep slap. Tokrat je bilo brezno precej suho.
Sledil je vzpon proti koči, ki pa ni bil težaven. Pri koči so nas zopet pričakali s toplo hrano, dišečimi hrenovkami in kruhom ter toplim čajem. Gostoljubnost Belokranjcev je res pregovorna. Pri koči smo napisali dnevnike, se igrali, fotografirali in vzpeli na stolp. Ob lepem vremenu se s stolpa vidi celotna Bela Krajina, del Hrvaške, Klek in Velebitski vrhovi. Nam je razgled sicer kvarila megla ampak vzpon na stolp je bil za učence že sam po sebi adrenalinsko doživetje.
Spust v vas Radovica je bil lahek in kratek, tam pa nas je že čakal avtobus. Na avtobusu smo, kot se za kulturni praznik spodobi, zapeli Zdravljico, obnovili znanje o dr. Francetu Prešernu, poslušali deklamacijo Vrba in se zadovoljni in polni novih vtisov vrnili v domači kraj.
Julija Valentić, mentorica planinskega krožka OŠ Stara Cerkev