Učence 1. razredov je 30. 9. obiskal policist. Pogovarjali so se o varnosti v prometu, nato pa se naučili varno prečkati cesto.
Učenci 1. razredov so že cel mesec jesensko razpoloženi. Tako pri urah likovne kot v podaljšanem bivanju ustvarjajo številne jesenske umetnine.
V torek, 1. 10., je za učence 3. a razreda potekala zdravstvena preventiva. Učence je obiskala medicinska sestra Zdravstvenega doma Kočevje. Pogovarjali so se o zdravem prehranjevanju ter zdravem načinu življenja. Učenci so nato še 3 ure preživeli z učiteljico, s katero so izdelali plakate na temo zdravja.
2. oktobra so imeli šestošolci tehniški dan z naslovom Jarmov dan. Obiskali so Likovni salon Kočevje, kjer so izdelovali lesorez in nato odtisnili svoje delo kot grafiko. Še prej pa so se pod vodstvom kustosinje Nadje Kovačič podali na kulturno raziskovanje mesta, saj so si ogledali dela akademskega slikarja Staneta jarma.
Ob letošnjem Tednu otroka, ki ga praznujemo že 70. leto zapored, in je potekal od 7. do 13. oktobra, smo se v Sloveniji osredotočali na temo Otrok, nepopisan list.
Na Zvezi prijateljev mladine so zapisali, da se vsak otrok rodi kot nepopisan list, vendar je njegovo odraščanje neločljivo povezano s časom, v katerem živi, pa tudi z vzgojo, šolskim sistemom, družbo in okoljem, ki ga obkroža. Kljub temu pa osnovne potrebe otrok skozi desetletja ostajajo nespremenjene. Vsi otroci, ne glede na čas in prostor, potrebujejo ljubezen, občutek varnosti, topel in zdrav dom. Potrebujejo igro, znanje, druženje z vrstniki, spodbudo, oporo, pomoč ter priložnosti za razvoj svojih talentov in interesov.
Letošnja tema Tedna otroka nas je spomnila na to, kako pomembno je, da otrokom omogočimo pogoje za srečno in izpolnjujoče otroštvo. Vsako leto Zveza prijateljev mladine predlaga poslanico, ki postane redeča nit tedna otroka. Letošnja se glasi takole:
POSLANICA
»Danes dajem častno besedo,
da bom vedoželjen in odprt,
da bom spoštoval naravo in sočloveka,
da bom zvest in iskren prijatelj,
ki drži svojo besedo.
Da ne bom tiho in gledal stran
ob krivicah sveta,
da ne bom ravnodušen in otopel.
Da bom hodil po poti sočutja,
in cenil dobro delo naprednih ljudi,
ki želijo svobodo in mir,
da bom eden od njih.
Da bom spoštoval svoj jezik in kulturo
in vse druge jezike in kulture,
da ne bom sodil po videzu, ampak po srcu,
da se ne bom bal sanjati
o spremembah na bolje.
Da bom soustvarjal boljši svet.«
Nika Gradišek (2001), študentka sociologije in anglistike na Filozofski fakulteti v Ljubljani
Na naši šoli je Šolska skupnost z mentorico Ireno Hodnik v tednu otroka za učence in učenke pripravili pester program. Imeli so že prvi sestanek Šolske skupnosti, ki jo sestavljajo predstavniki vseh oddelkov in na prvem so nas obiskali policaj, psihologinja, socialna pedagoginja in pomočnica ravnateljice. Sklepe, ki so jih sprejeli, bodo prenesli svojim vrstnikom in jih predstavili na razrednih urah.
Kulturni dan so v tednu otroka imeli devetošolci, ki so raziskovali življenje in delo Primoža Trubarja, saj so obiskali njegovo rojstno vas Rašico. Tam prisluhnili predavanju, se sprehodili po vasi do znamenite cerkvice in likovno ustvarjali v čudovitem naravnem okolju. Ob povratku so se ustavili še v Velikih Laščah in v Kulturnem domu prisluhnili razlagi lokalne vodičke o življenju in delu tudi pomembnega in znamenitega Slovenca iz naših krajev, avtorja Martina Krpana, Frana Levstika.
Šestošolci so v okviru kulturnega dne obiskali Kostel. Najprej so spoznavali življenje Kostelcev v preteklosti, in sicer tako, da jih je gospa Mojca popeljala po etnološki zbirki Babičina kuhinja. Nato so se povzpeli na grad, kjer jim je kustosinja Tinkara s pomočjo filmčka, predavanja in učnega lista razložila zgodovino gradu Kostel. Ogledali so si tudi stalno in gostujočo razstavo. Uživali so v prekrasnih razgledih po jesensko obarvani kostelski pokrajini.
Sedmošolci so raziskovali lokalno okolje. Peš so odšli v Pokrajinski muzej Kočevje. Tam so si najprej ogledali predstavitveni film o zgodovini Kočevja, nato so si ogledali stalno razstavo o življenju kočevskih Nemcev, nato pa so se v delavnici preizkusili v delu na mini statvah in si izdelali zapestnice in tako preizkušali svoje ročne spretnosti. Sprehodili so se še po Kočevju in spoznavali stavbno dediščino Kočevja, in sicer tako, da so s pomočjo starih fotografij iskali stavbe v strogem centru mesta.
Osmošolci so imeli naravoslovni dan in se odpeljali proti morju. Ogledali so si soline in Solinarski muzej v Sešovljah. Spoznavali so življenje solinarjev nekoč in danes. V Kopru so si ogledali Luko Koper, to je pristanišče, ki Srednjo Evropo povezuje z morjem. Zapeljali so se skozi pristanišče in se čudili ogromnim količinam tovora in številnim kontejnerjem in avtomobilom. Ob povratku so se ustavili še v Hrastovljah v Cerkvi svete Trojice in si ogledali znameniti Mrtvaški ples.
Tretješolci so 9. 10. obiskali Šentjernej in si ogledali muzej na prostem. Učenci so si ogledali muzej na prostem, kjer so izvedeli, kako so živeli ljudje 200 let v preteklosti. V stari črni kuhinji so zamesili ter spekli svoj kruh, katerega so še toplega pojedli. Izdelovali so tudi piščalke iz gline. Na koncu so si ogledali bližnji samostan ter bili presenečeni nad življenjem menihov, ki prebivajo v samostanu. Menihi namreč 8 ur na dan molijo, 8 ur delajo in 8 ur spijo. Ves čas pa živijo v čisti tišini.
Učenke 2. a razreda so v tednu otroka izdelale svoje gledališče, s katerim so učencem 1., 2. in 3. razredov predstavile igro o Muci Copatarici.
Vsak dan smo glavne odmore popestrili z glasbo, pripravili pa smo tudi oddajo o tednu otroka.
Ker na šoli zelo spodbujamo branje in se trudimo za dvig bralne pismenosti, je bilo veliko dogodkov posvečenih tudi branju. Šestošolke so s pomočjo kamišibaja – japonsko papirnato gledališče – učencem iz prve triade pripovedovale pravljice. Veliko se je dogajalo tudi v šolski knjižnici. Sedmošolci so se ob dnevu glasnega branja, 11. oktober, tudi letos pridružili mednarodnemu projektu Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granica in pričeli z glasnim skupinskim branjem knjige hrvaške avtorice Jasminke Tihi Stepanić z naslovm Poletje na jezeru Čiče. Zopet bodo obravnavali knjigo hrvaškega avtorja in se na koncu šolskega leta virtualno ali v živo povezali s hrvaškimi učenci. V knjižnici je knjižničarka za četrtošolce pripravila pravljični kviz, odšli pa so tudi na bralne urice v vrtec Mojca, kjer so vrtčevskim otrokom prebirali zgodbe. Osmošolci so raziskovali, kako je sestavljena knjiga in se učili dela z besedilom, tako da so raziskovali temo veliki raziskovalci in geografska odkritja. Devetošolci pa so se učili delati z angleško-slovenskimi slovarji.
Vsi učenci lahko v oktobru ustvarjajo na likovnem in literarnem področju, saj se lahko pridružijo natečaju, ki ga razpisuje ZPMS.
V četrtek, 10. 10., so imeli učenci POŠ Željne tehnični dan. Izdelovali so igrače iz odpadnih materialov. Učenci 1. in 2. razreda so izdelali požrešno žabo, učenci 3. in 4. razreda pa karte s številkami in namizno igro za utrjevanje štetja.
V petek, 11. 10., je za učence od 1. do 3. razreda ter učence POŠ Željne potekal športni dan Mini olimpijada. Najprej so si privoščili samopostrežni zajtrk, po zajtrku pa so se z avtobusom odpeljali na stadion v Kočevje. Tam so se zbrali vsi učenci od 1. do 3. razreda še ostalih kočevskih osnovnih šol. Najprej so prinesli olimpijsko zastavo, nato pa so se s Foksijem (maskoto) ogreli. Nato so se po razredih razdelili v skupine. Vsak razred je bil 5 minut na svoji postaji, nato so se zamenjali. Na vsaki postaji so učenci spoznali en športni klub. Predstavilo se je več kot 20 kočevskih športnih klubov!
Zanimiv teden se je odlično zaključil, saj so imeli vsi učenci v petek samopostrežni zajtrk, katerega vrhunec je bila ponudba palačink. Bili smo pa tudi dobrodelni v projektu Drobtinica, saj smo v sodelovanju z Rdečim križem Kočevje dobrodelno »pokupili« 140 hlebcev kruha, ki ga je prispevala trgovina Spar. Izkupiček dobrodelne akcije bo šel v naš Šolski sklad. Hvala vsem, ki ste bili dobrodelni.
Predvsem pa je pomembno, da so naši učitelji sprejeli predlog Šolske skupnosti in imeli smo teden brez spraševanja.
V četrtek, 17. 10., je za učence prvih razredov prvič potekala zobna preventiva. Obiskala jih je zobozdravnica Žana iz Zdravstvenega doma Kočevje. Pogovarjali so se o pravilni skrbi za svoje zobe. Nato so si s pomočjo zobke tudi umili. Ta dan so imeli zobozdravstveno preventivo tudi učenci 4., 5. in 8. razredov.
V soboto, 19. oktobra, se je učenec 7. razreda udeležil regijskega tekmovanja v znanju logike, ki je potekalo na OŠ Brinje v Grosuplju.
V ponedeljek so učenci sedmih, osmih in devetih razredov imeli športni dan. V prečudovitem jesenskem vremenu so odšli do Srčkove koče nad Koblarji.
V ponedeljek, 21. 10, so imeli učenci POŠ Željne naravoslovni dan. Sprehodili so se do jezera, kjer so opazovali travnike, gozdove, potoke, jame in mlake. Opazovali so tudi, kako se narava spreminja v jeseni.
V četrtek so si učenci sedmih, osmih in devetih razredov ogledali predstavitev vozilo E transformer. V okviru obiska vozila je potekala tudi zbiralna akcija rabljenih aparatov, ki še vedno delujejo, a jih ne uporabljamo več.
V petek, 25. 10., sta učence POŠ Željne obiskali ga Marija Kobe in ga. Žana iz Zdravstvenega doma Kočevje. Z gospo Marijo so izvedli zdravstveno vzgojo z nalsovom: Higiena od A do Ž, z gospo Žano pa so se naučili, kako pravilno skrbimo za ustno higieno.
Zobozdravstveno preventivo pa so v petek, 25. 10., imeli tudi učenci 2. in 3. razredov.
V petek, 25. 10. je v Kočevju potekalo tekmovanje v rokometu, na katerem so sodelovali tudi učenci OŠ Stara Cerkev
Lep pozdrav iz OŠ Stara Cerkev!
Novičke zapisali Maša in Helena