ŠKOFJA LOKA – BLED – BLEJSKI VINTGAR

Sedmošolci smo na letošnjo geografsko ekskurzijo odšli v petek, 2. oktobra, in sicer smo obiskali Škofjo Loko, Bled in Blejski vintgar. V Škofji Loki smo spoznavali srednji vek, ogledali so si razstavo na Loškem gradu in se sprehodili po srednjeveških ulicah mesta. Izvedeli smo se, da so se v Škofji Loki obrtniki povezovali v cehe, da je v škofjeloškem grbu upodobljen zamorec s krono, ker je bil to služabnik, ki je rešil škofa pred medvedom. Izvedeli smo tudi, da so nune na gradu prenovile srednji stolp, da so lahko ustanovile šolo za deklice. Poleg gradu so si ogledali staro kmečko hišo, presenetila so jih majhna okna in dejstvo, da so v eni postelji spali kar trije otroci, da so otroci spali celo po klopeh in na krušni peči in da so imeli črno kuhinjo. Ker je mestni trg Škofje Loke pogorel, hiše so bile namreč lesene, so zgradili še Spodnji trg. Sprehodili smo se po mestu in opazovali zanimivo arhitekturo.

Na Bledu smo si privoščili samo panoramsko vožnjo okrog jezera, ker je močno deževalo. Vendar je Blejsko jezero z gradom in otočkom lepo tudi v dežju. Na srečo je do izhodišča za Blejski vintgar že nehalo deževati in ogled te naravne znamenitosti je bil še lepši. Reka Radovna je bila kristalno čista, deroča, slapovi so bili polni vode. Pot vodi po lesenih mostičkih ob reki in nad njo in pogledi so bili zares spektakularni. Vsi smo navdušeno pritiskali na kamero.

Sara S. & Sara C. P.

Novinarski krožek